Bogatsi o wiedzę ekonomiczną - zakończono projekt "O finansach...w bibliotece" Wyróżniony

W piątek 1 kwietnia odbyło się piąte i zarazem ostatnie spotkanie w ramach kursu "O finansach... w bibliotece". Z projektu skorzystało 21 seniorów, którzy przez 2 tygodnie spotykali się, by zwiększyć swoją wiedzę ekonomiczną oraz podszkolić umiejętność obsługi komputera. Projekt, który odbywał się w formie kursu e-learningowego, był prowadzony przez bibliotekarki z MBP - Marzenę Andrzejewską oraz Magdalenę Kowalewską i obejmował następujące zagadnienia:
Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym?
Bank przez Internet
Lokaty, kredyty i karty- jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
Ubezpieczenia
Bank centralny a inne banki
Nasi uczestnicy dowiedzieli się m.in. co to jest budżet domowy i jak go planować, jak racjonalizować swoje wydatki, jak wykorzystywać do planowania budżetu dostępne kalkulatory i porównywarki, jak robić zakupy online. W module Bank przez Internet nauczyli się zakładać e-konto w banku, wykonać przelew a także na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umów z bankiem. Wykorzystane były do tego wersje demonstracyjne rachunków bankowych oraz różnorodne porównywarki kont internetowych. Kolejnymi poruszanymi zagadnieniami były  lokaty, kredyty, karty płatnicze i kredytowe. Omówiliśmy wspólnie zalety i zagrożenia płynące z tych produktów bankowych oraz przypomnieliśmy 4 zasady bezpiecznej pożyczki. Poruszone zostały także zagadnienia rynku ubezpieczeń w Polsce, funkcji Narodowego Banku Polskiego, inflacji, kursów walutowych, zabezpieczeń banknotów oraz wspólnej waluty euro.
Kursanci pilnie rozwiązywali testy online, korzystali z różnorodnych narzędzi dostępnych w Internecie, poznali wiele przydatnych stron internetowych, które pozwolą im wybrać najlepsze oferty bankowe. Wiedzą także gdzie mogą szukać informacji o instytucjach finansowych, do kogo zgłosić się w przypadku oszustwa.
Wszystkie spotkania odbywały się w przyjemnej atmosferze, prowadzący służyli pomocą zarówno przy wątpliwościach związanych z pojęciami ekonomicznymi jak i problemami przy korzystaniu z komputerów.
Ostatnie spotkanie zakończyło się wręczeniem certyfikatów ukończenia kursu wraz z drobnym upominkiem od biblioteki - cekinem nowomiejskim.
Projekt realizowany był przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.