"Miasteczka Cittaslow - pomysł na rozwój mniejszych miejscowości" Wyróżniony

We wtorek 13 grudnia w Pracowni Regionalnej MBP odbył się wykład zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Referat Promocji Urzędu Miasta. Prelekcję pt. "Miasteczka Cittaslow - pomysł na rozwój mniejszych miejscowości" wygłosił Marcin Galibarczyk - kierownik biura Cittaslow Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie. Wykład, w którym uczestniczyli słuchacze UTW, uczniowie nowomiejskiego liceum oraz czytelnicy biblioteki, dotyczył historii sieci miast Cittaslow, form rozwoju oraz współpracy między miejscowościami w Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia. Pan Marcin szczegółowo przedstawił w jaki sposób miasta w sieci popularyzują styl "wolnego życia", skupiają się na turystyce, promowaniu zabytków i rewitalizowaniu najważniejszych  dla mieszkańców miejsc. Zapoznał także słuchaczy z cyklicznymi imprezami realizowanymi przez sieć, m.in. Festiwal Miast Cittaslow. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że Polska Sieć Miast Cittaslow rozwinęła się głownie na Warmii i Mazurach, ale obecnie skupia także miasteczka w całej Polsce. Idea Cittaslow powstała we Włoszech, a teraz logiem ślimaka mogą pochwalić się małe miasta na całym świecie, nawet w takich krajach jak Chiny, RPA czy Stany Zjednoczone.

Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem, ponad 50 osób wysłuchało informacji o Sieci Miast Cittaslow, do której od 2010 roku należy Nowe Miasto Lubawskie.